Każde dziecko ma swoje własne tempo wzrostu i na różnych etapach życia może rozwijać się zupełnie inaczej niż jego rówieśnicy. Każdy etap wymaga jednak czasu, ma też swój własny proces twórczy i dopasowuje się indywidualnie pod każde dziecko – dlatego u niektórych pociech poszczególne etapy mogą być szybsze, podczas gdy u innych maluchów będą przebiegały zupełnie inaczej. Niezależnie jednak od czasu trwania tych etapów pamiętaj, że każdy z nich jest tak samo ważny i piękny – Twoje dziecko przecież rośnie!
Niektórzy rodzice są tak podekscytowani obserwowaniem własnych pociech, że życzą swojemu dziecku jak najszybszego wzrostu – to błąd. Zachłyśnięcie radością związaną z nową rolą może sprawdzić, że rodzice będą chcieli, aby każdy z etapów przyszedł jak najszybciej – po prostu nie mogą doczekać kolejnych dni swojego dziecka. Kiedy karmią mlekiem – marzą o rozszerzaniu diety, kiedy dziecko zaczyna się czołgać – marzą, aby zaczęło chodzić, kiedy zaczyna gaworzyć – marzą, żeby wypowiedziało pierwsze słowa.
Stymulowanie dziecka jest dobre, pomaga mu przejść każdy etap rozwoju – o ile jest wykonywane bez pośpiechu i spokojnie. Bądź ostrożny i nie śpiesz się z nauką, ewolucją swoich dzieci, nie wymagaj od nich coraz to nowszych osiągnięć. Każdy maluch potrzebuje bezpiecznej w przestrzeni, w której będzie mógł sam poznawać świat, gdzie będzie się cieszył swoim rozwojem – bez presji i wybujale ambitnych celów.
Dziecko, które dorasta w kochającym środowisku, z rodzicami zapewniającymi bezpieczeństwo i czułość oraz odpowiednią stymulacją, osiągnie wszystkie kamienie milowe w naturalny sposób, bez konieczności przyspieszania procesu nauki.
Czy wiesz, co potrafią dzieci w kolejnych etapach życia?
Po 2 miesiącach życia
Noworodki przez większą część dnia śpią. Całkowicie naturalne jest to, że w ciągu dnia na sen przeznaczają od 14 do 17 godzin. Dzieje się tak od urodzenia, do osiągnięcia przez dziecko około 3 miesięcy. Mimo wszystko, maluchy już od najmłodszych lat zaczynają obserwować swoje otoczenie i starają się rozpoznawać twarze swoich rodziców i innych osób. Jednym z pierwszych wskaźników rozwoju jest to, że potrząsają głowami oraz uśmiechają się na widok znajomych im osób.
Po 4 miesiącach życia
Każdy kolejny miesiąc życia dziecka, to etap rozwoju, przynoszący naprawdę wiele niespodzianek. W przypadku czteromiesięcznych dzieci jedną z nich będzie to, że Twoje dziecko zacznie gaworzyć – zarówno widząc Ciebie, jak i innych otaczających je ludzi. Maluchowi poprawi się też koordynacja rączek ze wzrokiem, więc łatwiej będzie mu dosięgnąć zabawkę, a także będzie w stanie utrzymać głowę samodzielnie, bez potrzeby żadnego rodzaju wsparcia.
Po 6 miesiącach życia
Kiedy Twoje dziecko ma już 6 miesięcy, głównym wskaźnikiem tego, że jego rozwój przebiega prawidłowo jest to, że zaczyna lub próbuje zaczynać siedzieć bez wsparcia. Charakterystyczne jest też głośne wypowiadanie samogłosek, wkładanie do buzi wszystkiego, co znajdzie się pod ręką i sięganie po rzeczy w jej zasięgu. Jeśli chodzi o ruch, to maluch zacznie się toczyć, będzie odwracał się na brzuch i odwrotnie, a także może zacząć się czołgać. Jeśli Twoje dziecko zamiast poruszać się do przodu, czołga się do tyłu – nie martw się, to całkowicie normalne!
Po 9 miesiącach życia
Ten etap rozwoju Twojego dziecka może przynieść nagłe wycofanie i trzymanie się blisko tych dorosłych, których dziecko już zna. Jeśli więc Twój maluch ma 9 miesięcy i boi się nowych ludzi – nie martw się! Takie zachowanie jest całkowicie normalne w tym wieku, i choć warto pomagać dziecku przełamywać ten strach, to nie ma sensu robić nic na siłę. Jeśli chodzi o komunikację, to dzieci w tym wieku potrafią już wykonać proste gesty, takie jak machanie rękami, aby powiedzieć „do widzenia”.
Po 12 miesiącach życia