Nie zmuszaj dzieci do jedzenia! – Dlaczego nie warto tego robić?

Kiedy dzieci jedzą mało, lub gdy zdają się wybrzydzać, martwimy się. Może przez to zabraknie im składników odżywczych i witamin? A co, jeśli przez to zachorują? Rodzice często martwią się o takie rzeczy, a przecież ważniejsze jest, aby zrozumieli, że powinni przede wszystkim dbać o jakość pożywienia – a kwestię ilości pozostawić dzieciom, zwłaszcza gdy nie są jeszcze duże.

Nie zmuszaj do jedzenia!

Zmuszanie dzieci do jedzenia, więcej niż są w stanie zjeść, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeszcze gorszym pomysłem jest zmuszanie ich do jedzenia, kiedy nie mają na to ochoty. Jeśli wmusisz w dziecko posiłek lub stworzysz złe środowisko żywieniowe, to bardzo prawdopodobne będzie to, że pociechy szybko nabędą złego stosunku do spożywania posiłków.

Jaka jest rola rodzica?

Rodzice powinni decydować nie tylko o jakości pożywienia, ale także o składnikach diety: o warzywach, owocach, zdrowych olejach itp. Warto też ustalić rutynowe czynności żywieniowe, takie jak pora posiłków czy miejsce ich spożywania (najlepiej, aby zawsze było to to samo miejsce).

Dzieci decydują same!

To dzieci określają, ile zjedzą w ciągu dnia. Wiedzą, kiedy są pełne lub kiedy nie chcą już jeść. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie warto ich zmuszać, ponieważ może to spowodować pojawienie się złych stosunków z jedzeniem – zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Pamiętaj, że będą dni, w których Twoje dziecko będzie jeść więcej, i takie, w których zje mniej. I to jest całkowicie normalne.
Jeśli jednak uważasz, że Twoje dziecko ma problemy żywieniowe (z powodu złej diety lub innych problemów zdrowotnych) skonsultuj się ze specjalistą. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *