Planowanie ciąży. 5 aspektów, które dobrze wziąć pod uwagę starając się o dziecko.

Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że nadszedł ten czas – czas, by zostać rodzicem! Rezygnujesz z metod antykoncepcji, starasz się, a po pewnym czasie pojawia się ten niezwykle oczekiwany moment – pozytywny wynik na teście ciążowym. Ale czy to oznacza, że ​​zaplanowałaś ciążę?
Absolutnie nie.
Planowanie ciąży zaczyna się na długo przed jej nadejściem. Wcześniejsze zadbanie o swoje zdrowie i dobra opieka medyczna jeszcze przed ciążą da Ci wachlarz czynności, które warto wykonać, by nie stresować się w trakcie ciąży jej powodzeniem i zdrowiem dziecka.
Niektórym kobietom przygotowanie ciała do ciąży zajmuje kilka miesięcy, a u innych taki proces trwać może znacznie dłużej – i nie ma w tym nic złego. Każde ciało jest inne, unikalne i zamiast przejmować się tym, jak długo zajmuje nam przygotowanie, lepiej skupić się na jego jakości – żeby być gotowym na wszystko. Zakładanie odpowiedzialnego macierzyństwa oznacza uwzględnienie kilku czynników, które mogą mieć znaczenie przy planowaniu ciąży, a później, gdy ciąża nadejdzie, pomogą przejść ją dobrze i szczęśliwie.

1. Suplementuj kwas foliowy!

Kwas foliowy jest witaminą z grupy B – odpowiada za poprawny wzrost i funkcjonowanie komórek w organizmie. Reguluje też podział komórek, które przekazują dziecku cechy dziedziczne naszych komórek – zachowuje nasz materiał genetyczny. Suplementowanie kwasu foliowego to świetny pomysł, zarówno w ciąży, jak i przed nią – dajemy organizmowi czas na organizację naszego materiału genetycznego, który później przekazywany jest dziecku!
Suplementowanie kwasu foliowego warto rozpocząć trzy miesiące przed ciążą i kontynuować w trakcie jej trwania. Może to pomóc w zapobieganiu poważnym wadom wrodzonym mózgu i kręgosłupa dziecka.

Dobrze też upewnić się, że dieta zawiera pokarmy bogate w kwas foliowy, takie jak zielone warzywa liściaste, pomidory, awokado, truskawki, banany czy rośliny strączkowe.

2. Przyjrzyj się swojej diecie.

Myśląc o zajściu w ciążę, nie musisz całkowicie zmieniać swojej diety – ciąża to nie choroba! Dobrze jednak, gdy przyjrzysz się dokładnie temu, co jesz i jak jesz – podczas ciąży zmieni się stężenie hormonów w Twoim organizmie, pojawią się różnego rodzaju zachcianki i nagłe obrzydzenia. Warto mimo wszystko usiąść i na spokojnie zastanowić się, czy spożywane posiłki rzeczywiście są wartościowe – przecież zamierzasz stworzyć własnego człowieka! Duża ilość witamin i substancji odżywczych jest niezbędna nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu, ale pełni też istotną rolę w rozwoju Twojego dziecka. Może warto, sprawić, aby w Twoim menu pojawiło się więcej warzyw i owoców, a same posiłki były pełnowartościowe? Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przypilnować nowych nawyków – udaj się do dietetyka. Jego pomoc może okazać się bardzo przydatna, gdy Tobie brak motywacji!

Jeśli masz nadwagę, powinnaś zacząć kontrolować swoje nawyki żywieniowe, aby zrzucić zbędne kilogramy. W trakcie ciąży, przez nadwagę, będziesz bardziej narażona na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Właśnie dlatego utrata masy ciała przed zajściem w ciążę jest priorytetem, jaki wszystkie kobiety, które chcą zajść w ciążę, muszą wziąć pod uwagę.

Pamiętaj!
Unikaj napojów alkoholowych! – mogą mieć wpływ na powstawanie gamet.
Nie pal tytoniu ani nie przebywaj w miejscach, w których występuje dym tytoniowy.
Nie zażywaj narkotyków.

3. Udaj się do lekarza, zrób podstawowe badania z krwi

Jeśli Ty i Twój partner już zdecydowaliście, że chcecie starać się o dziecko, świetnym pomysłem jest udanie się do lekarza, by specjalista ocenił Wasz stan zdrowia. Podstawowe badania morfologiczne krwi oraz badanie TSH tarczycy są niezbędne do tego, byście mogli cieszyć się ciążą bez dodatkowych zmartwień. Wizyta u ginekologa to również dobry pomysł – lekarz wykona USG narządów rodnych oraz cytologię, by sprawdzić, czy organizm jest gotowy na dziecko. Wszelkie nieprawidłowości oraz infekcje powinny być wyleczone przed zajściem w ciążę, a wszystkie choroby wykluczone lub odpowiednio leczone u specjalisty.

  • Wylecz wszystkie zęby!
    Udaj się do dentysty na kontrolę i upewnij się, że masz dobry stan zdrowia jamy ustnej. Przed zajściem w ciążę skorzystaj z leczenia, jeśli jest ono niezbędne.
  • Obciążenia genetyczne.
    Jeśli w Twojej rodzinie występowały już wcześniej wady wrodzone, dobrym pomysłem byłoby wybranie się do specjalistycznej poradni i wykonanie badań, aby zmniejszyć ryzyka występujące podczas ciąży. Inne powody, dla których warto zasięgnąć porady genetycznej to: wielokrotne poronienia, zgony dzieci, problemy z zajściem w ciążę czy wada wrodzona w poprzedniej ciąży.

4. Przygotuj się fizycznie i psychicznie!

Aktywny tryb życia i regularne, umiarkowane ćwiczenia pomogą w przygotowaniach do założenia lub powiększenia rodziny. Dlaczego warto jest robić je razem! Aktywność fizyczna dotlenia organizm i wydziela endorfiny, poprawiając nastrój! Wspólna aktywność może być też kluczem do zacieśniania więzi w związku i nie musi ograniczać się do sportu – codzienne spacery to także świetny sposób na wspólne spędzenie czasu.

Oprócz fizycznych aspektów zdrowotnych, bardzo ważne jest również zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Zadbane wnętrze jest tak samo ważne, jak fizyczne dbanie o organizm – obie te sfery przenikają się, więc zdrowie psychiczne będzie miało wpływ na zdrowie fizyczne. Zadbanie o swój umysł może też zmniejszyć szansę na depresję poporodową. Bardzo ważne jest również, aby kontrolować lęk i stres – każdy z tych stanów odbija się fizycznie w organizmie, mogąc stworzyć zagrożenie dla dziecka. A ciąża ma być przecież czasem radosnego oczekiwania!

5. Czy to jest właściwy czas?

Wcześniejsze sprawdzenie i poznanie swoich praw w pracy – urlop macierzyński i ojcowski – a także upewnienie się o zakresie zobowiązań, jakie Ty i Twój partner macie wobec pracodawcy, oszczędzi wiele stresu w trakcie ciąży. Warto także poruszyć z partnerem kwestie mieszkaniowe – czy w domu znajdzie się miejsce dla dziecka, czy może warto rozważyć przeprowadzkę – a dyskusja o finansach (dochody i oszczędności), które z pewnością okażą się przydatne i w ciąży, i już po niej, warto przeprowadzić przed zakładaniem rodziny. W tej kwestii zawsze dobrze jest się właściwie przygotować.

Właściwy partner
Warto upewnić się, czy relacja z Twoim partnerem jest stabilna – abyście mogli cieszyć się tym pięknym procesem, zamiast odczuwać staranie się o dziecko jako coś stresującego. Pamiętaj, że zajście w ciążę powinno być Waszą wspólną decyzją, a posiadanie rodziny oznacza bycie razem na dobre i na złe.

Warto sobie również zadać pytanie: Czy macie z partnerem podobne spojrzenie na to, jak ma wyglądać Wasze życie po przyjściu na świat dziecka? Czy zgadzacie się w kwestii wychowania nowego członka rodziny?

A przede wszystkim… WYLUZUJ!

Przestań skupiać się na problemie – zamiast tego przełóż całe zainteresowanie w jego rozwiązanie. Obsesja na punkcie rzeczy, których nie da się zmienić, nikomu jeszcze nie przyniosła pożytku. Nie odbieraj sobie radości z nowej ścieżki w swoim życiu i spróbuj cieszyć się nawet małymi zwycięstwami! Skoncentruj się na pozytywach i wyciągnij wnioski z całego, nowego dla Ciebie, doświadczenia!

„Najtrudniejsze jest zdecydowanie się na działanie. Reszta to już tylko kwestia wytrwałości.”
– Amelia Earhart
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *