6 sposobów na praktyczne metody wspomagające rozwój mowy dziecka.

Zanim Twoje dziecko nauczy się mówić, usłyszysz jego gaworzenie i zabawę dźwiękiem. Dla Twojego dziecka to również „mowa”, nawet jeśli rozmowa nie jest rozumiana. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy będą mogli usłyszeć pierwsze słowa swojego dziecka.

Rozwój mowy dziecka zależy od jego umiejętności „mówienia”, a także od bodźców, które oferuje mu otoczenie i od jego zdolności rozwojowych.

Niemowlęta rozumieją, co mówisz, na długo przed tym, zanim zaczną wyraźnie mówić. Jeśli chcesz stymulować język swojego dziecka, poniżej znajdziesz kilka sposobów, dzięki którym Twoje dziecko będzie chciało mówić wcześniej, niż się spodziewasz!

1. Zwróć uwagę na ich niewerbalny język

Być może Twoje dziecko podnosi ramiona, aby powiedzieć Ci, że chce, aby je wziąć na ręce? Może wskazuje na wodę czy zabawkę lub przeciera oczy, gdy jest śpiące? Twoje dziecko pokazuje Ci, czego chce poprzez język ciała – nie może jeszcze tego wyjaśnić słowami. Uśmiechnij się, nawiąż kontakt wzrokowy i odpowiedz słowami na jego niewerbalne próby komunikowania się z Tobą.

2. Naśladuj ich dźwięki

Zwróć uwagę na gaworzenie Twojego dziecka. Niemowlęta starają się naśladować dźwięki wydawane przez rodziców i dostosowywać tonację, aby dopasować się do języka, który je otacza. Dlatego bądź cierpliwy i daj dziecku czas na rozmowę.

3. Wymawiaj do dziecka poprawne słowa

Niemowlęta uwielbiają słyszeć głosy rodziców. Kiedy rodzice z nimi rozmawiają, dzieci rozwijają język! Im więcej mówisz do dziecka – używając krótkich, prostych, ale poprawnych słów – tym większe jest prawdopodobieństwo, że dziecko prawidłowo nauczy się wymowy i znaczenia słów.

4. Rozmawiaj

Mów o tym, co robisz, gdy je ubierasz, karmisz, czy zmieniasz pieluchę. Dziecko jest jak gąbka będzie chłonęło i uczyło się słów przede wszystkim z tego, co do niego mówisz na co dzień.

5. Spróbuj zrozumieć, co mówi

Nawet jeśli nie rozumiesz, co mówi Twoje dziecko, próbuj dalej. Powoli powtórz to, co myślisz, że mówi i zapytaj, czy to prawda. Skup na nim swoją uwagę, aby dziecko czuło się nagrodzone za próbę rozmowy.

6. Dużo czytaj

Czytanie dzieciom na głos pomaga w nawiązywaniu więzi emocjonalnych z rodzicami i rozwijaniu słownictwa, które pomoże im zacząć mówić. Czytanie jest, poza tym, świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu w aktywny umysłowo sposób.

A w jakim wieku zaczęło mówić Twoje dziecko?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *