jak być lepszym rodzicem

Jak być lepszym rodzicem: 6 sprawdzonych wskazówek, jak wychować szczęśliwe dziecko.

Wychowywanie dziecka nie jest łatwe i nigdy nie było. Chociaż większość rodziców robi wszystko, co w ich mocy, aby sprostać potrzebom dzieci to  często spotyka na swojej drodze wiele wątpliwości. Co więc zrobić, aby jak najlepiej wypełnić swoją rolę?

Spędzaj z dziećmi czas!

To, czy w rozwoju dziecka uczestniczy (lub nie) określona postać rodzicielska, ma bardzo duży wpływ na jego rozwój. Ilość i jakość czasu spędzanego wspólnie z rodzicami to coś, czego dzieci potrzebują, żeby czuć się zauważone, spokojne i szczęśliwe. Wspólne chwile to nie tylko przebywanie w tym samym miejscu, ale przede wszystkim aktywne spędzanie czasu – na przykład zabawa i czytanie książek.

Okazuj uczucia.

Badania wykazały, że okazywanie dzieciom uczuć przez oboje rodziców poprawia poziom szczęścia i samooceny. Niezbędne jest bezpośrednie wyrażanie miłości i przywiązania do dzieci. Sprawia, że dzieci czują się akceptowane i kochane. Każdego dnia musimy pokazywać, jak bardzo je kochamy, jak bardzo jesteśmy dumni z tego, kim są. Jest to niezbędne do nauki poczucia własnej wartości.

Ustaw limity.

Wyznaczenie granic dziecku to kluczowa rzecz, by wiedziało ono, jak się zachowywać i jak daleko może się posunąć. Nadmierna pobłażliwość sprawi, że dziecko nie będzie mieć wzorca, z którego mogłoby brać przykład w swoim zachowaniu.

Nie porównuj go do innych.

Każde dziecko jest inne. Każde będzie dorastało w swoim tempie, wedle swojego czasu będzie uczyło się nowych umiejętności. Dokonywanie porównań z innymi może sprawić, że dziecko pomyśli, że nie jest wystarczająco doceniane lub powinno doceniać siebie na podstawie tego, co mają lub robią inni.

Pozwól dziecku uczyć się na błędach, daj mu przestrzeń do nauki!

Typowym błędem wielu rodziców jest idea ciągłego chronienia dziecka. Próba ograniczenia możliwych sytuacji, które mogłyby mu zaszkodzić. Jednak nadopiekuńczość nie pozwala dziecku na naukę oraz utrudnia podejmowanie własnych decyzji.

Nie powstrzymuj emocji.

Tłumienie emocji zarówno dziecka, jak i własnych, może powodować, że dziecko będzie postrzegać je jako słabość lub coś niechcianego, coś co musi być ukryte. Dzieci potrzebują, żeby rodzice nauczyli je jak rozpoznawać własne emocje i jak nimi zarządzać.

Nie powinniśmy mieć obsesji na punkcie robienia wszystkiego dobrze. W rodzicielstwie będą chwile, kiedy poczujesz się źle, chwile, w których stracisz cierpliwość lub zwątpisz…
NIE ZAWSZE MUSIMY BYĆ DOSKONALI, ale bycie rodzicem jest rolą na całe życie. Nie jest to coś, co możemy zostawić, kiedy chcemy, ani coś co ma datę wygaśnięcia, kiedy dziecko osiągnie pełnoletniość. Rodzicem zostaje się na zawsze.

“Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie.” – Richard Paul Evans
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *